Isı Pompaları nedir ne işe yarar?

Isı pompaları, evinize ısıtma, soğutma ve kullanım sıcak suyu sağlamak için ortamdan doğal ısıyı  alan ve sonrasında bu ısıyı  kullanılabileceği daha yüksek bir sıcaklık ve basınca dönüştüren ve pompalayan cihazlardır. Bu ortam hava, su veya toprak olabilir. Bu şekilde  hava kaynaklı, su kaynaklı ve toprak kaynaklı olmak üzere üç tip ısı pompası vardır.

Isı Pompaları Nasıl Isıtma ve Soğutma Yapar?
Isı pompası sistemleri, buzdolabına benzer bir prensip kullanarak, tersine çevrim ile ortam ısısından enerji üretir. Bir buzdolabı iç hacmini soğuturken dışarıya sıcak havayı iletir. Bir hava kaynaklı ısı pompası ise  ortam havasındaki ısıyı odalarınıza getirir.

Isı Pompasının Çalışma Prensibi Nedir?
Spesifik olarak  kaynaklardan çekilen ısı , ısı  pompasına monte edilmiş bir eşanjöre (evaporatör) aktarılır. Çevrim içerisinde dolaşan soğutucu akışkanın bu noktada kaynaktan aldığı enerji ile fiziksel hali değişir ve düşük sıcaklıklarda bile buharlaşma gerçekleşir. Gaz fazında bulunan bu akışkan, daha sonra ısıtma ve sıcak su üretimi için kullanılabilecek bir seviyeye yükseltilmesi için bir kompresör tarafından sıkıştırılır. Bu aşamadan sonra yüksek sıcaklık ve basınçtaki akışkandan yine bir eşanjör (kondenser) vasıtasıyla ısı, evinizdeki ısıtma ve sıcak su devrelerine aktarılır. Oldukça etkili ve verimli tasarımları sayesinde, bu çözümler dışarıdaki sıcaklık -15° C gibi düşük bir seviyedeyken dahi ısı üretebilir.

Kış aylarında mahal ısıtması yapan ısı pompaları, yaz aylarında tam tersi bir çevrimle soğutma sistemi olarak da kullanılabilir. Böylece yıl boyunca evdeki konforun keyfini çıkarmanıza yardımcı olabilecek çok yönlü bir teknolijeden faydalanmış olacaksınız.

1
Bir Isı Pompası Ne Kadar Verimlidir?
Isı pompaları, özellikle çevrenizdeki ortamdan ısı kullandığı için karbon emisyonlarını azaltmaya yardımcı olabileceği gibi geleneksel ısıtma sistemlerine de mükemmel bir alternatif olabilir. Merak edilen bir diğer konu da ısı pompası bakımı konusundur. Bu konuda bu hazırlanmış blog yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca ısı pompası çeşitleri hakkında bilgi edinmek için bu yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Bir ısı pompasının ısıtmadaki verimliliği, Performans Katsayısı anlamına gelen COP olarak hesaplanır. 

COP, gerekli iş için sağlanan yararlı ısıtma oranıdır, bu şekilde ısı pompasının ne kadar verimli olduğunu gösterir. Örneğin, bir ısı pompası bir kW elektrik kullanıyorsa ve sonrasında dört kW ısı üretiyorsa, COP dörttür. COP ne kadar yüksek olursa, ısı pompası o kadar verimli olur. Aynı şekilde soğutmadaki verimliliği de EER diye adlandırılan bir katsayı ile ifade edilir. Merak edilen konulardan biri de ısı pompası fiyatlarıdır. Isı pompası fiyatları ihtiyaca göre belirlenen modele göre değişiklik göstermektedir. Bu linke tıklayarak ısı pompası modelleri ve ısı pompası fiyatları hakkında görüşebilirsiniz.